iletişim
+90 531 203 32 04
+90 537 056 10 00
iletişim
info@alberogida.com
contact@alberogida.com

Bebek tekstil ürünleri

Alberogida tekstil ürünleri > Bebek > Bebek tekstil ürünleri

image

Biz küçükken organik diye bir şey yoktu, manav vardı, pazar vardı. Kısaca her şey orjinalinden organikti. Ama günümüzde hal böyle değil maalesef.

Artık etrafınızda görebileceğiniz her şeyin organiği var. Organik tarım, organik kozmetik derken bir de organik tekstil çıktı karşımıza.

Özellikle bebek ve çocuk giysileri arasında organik kıyafet tercihleri revaçta. Bir anne olarak şahsen organik kıyafet arayışında değilim. Alışveriş yaparken giyeceklerinin pamuklu olmasına ve dikişlerinin özenli, temiz olup tenini incitmemesine dikkat ediyorum.

Peki neden organik kıyafet?

Pamuğun yetiştirilmesinde kullanılan tarım ilaçlarının birçoğunun kanserojen olduğu biliniyor. Bu giysilerin üretimi aşamasında kullanılan ağartıcı, yumuşatıcı, petrol ürünleri ve koruyucular da kimyasal madde ve ağır metal içeriyor. Üstelik defalarca yıkansa bile bunların giysilerden çıkıp çıkmadığından emin olunamıyor. Bu yüzden, ciltleri daha ince, bağışıklık sistemleri zayıf olduğu bilinen bebekleri toksinlerle baş başa bırakmamak adına organik kıyafet tercih ediliyor. Detaylı incelemek isterseniz kadınsal mevzular Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr Nihan Hilal Sorguç’un yorumu ile güzel bir yazı paylaşmış.

Ben de grubun diğer annelerine sordum “Organik kıyafet tercih eder misiniz?” diye. Cevaplarımız şöyle:

Gülay: Organik olayına üretim yerini biliyorsam inanıyorum. Ancak tekstilde hiç denemedim. Maliyetindeki fark beni geri itiyor.

Nilay: Organik olayına kesinlikle inanmıyorum. %100 pamuk benim için yeterlidir.

Beyhan; %100 pamuklu giydiriyorum. Bu da sağlığı için yeterli diye düşünüyorum.

Meltem Ö; Organik kıyafet almadım. Bir iki hediye geldi. Ama yüzde yüz pamuklular bence de yeterli. Organik ya da katkısız takıntım gıdada var benim. Bir de deterjanda organik kullanıyorum. Sodasan marka bebekler için sıvı deterjan kullanıyorum.

Esra; Genelde kullanmıyorum ama uygun denk gelirse, alabiliyorum, yumuşaklığı hoşuma gidiyor. Zeyno&Memo marka body, pantolon, sweatshirt aldım bugüne kadar. Çok da fazla gerek görmüyorum, o zaman yaşadığımız dünyaya alışması zorlaşır diye düşünüyorum.

Yasemin; Organik giysi kullanmadım, sadece %100 pamuk alıyorum, ama bahsetmeden gecemiycem, Chakra’nın bambu havlularından daha yumuşağına rastlamadım.