iletişim
+90 531 203 32 04
+90 537 056 10 00
iletişim
info@alberogida.com
contact@alberogida.com

Baharat çeşitleri

Alberogida tekstil ürünleri > Baharat > Baharat çeşitleri

baharat çeşitleri

Baharat Çeşitleri ve Özellikleri
Anason: Anayurdu Mısır olan anason, maydanozgillerden bir bitkinin küçük, yeşilimsi, taylı ve baharlı bir tohumudur.Üretildikleri ülkeye göre rakı ve alkollü içeceklerin içerisine katılır. Orta ve Güney Anadolu’da da tarlalarda yetiştirilir. Sinirleri güçlendirir, iştah açar ve hazmı kolaylaştırır.

Acı kırmızı biber: Acı ve tatlı taze biberlerin kurutulup dövülmesinden elde edilir. Sıcak yöre yemeklerinin çoğunda kullanılır.

Adaçayı: Ballıbabagillerden kokulu bir bitkidir Adaçayı antiseptiktir, spazmları ve şişkinliği engelleyici etkilere sahiptir. Ayrıca yağlı yiyeceklerin sindirimini kolaylaştırır.

Ardıç: Kozalaklılardan, yaz kış yapraklarını dökmeyen, güzel kokulu siyahımsı, yuvarlak yemişleri bulunan bir ağaççıktır. Kümes hayvanlarının etlerinin pişirilmesinde ve dinlendirilen etlerde kullanılmaktadır.

Beyaz toz biber: Karabiberin dış kabuğu alınmış ve öğütülmüş olanıdır. Karabiberden daha keskin kokuludur ama tadı karabibere göre daha hafiftir.

Biberiye: Küçük, kalınca, ensiz ve kokulu olan yaprakları, av ve kümes hayvanlarının etlerinden yapılan yemeklerde ve soslarda kullanılır.

Barutağacı kabuğu: Tüm Avrupa’da, Batı Asya’da ve Kuzey Afrika’da yetişmektedir. Daha çok fırın yemeklerinde, baharat karışımlarında ve turşularda kullanılır. Gıda sanayinde, sofra hardalı yapımında, sosis ve salamlarda emülsiyon yapıcı olarak yer alır.

Cevz-i bevya: Sıcak bölgelerde yetişen bir ağacın yemişidir. Rendelenerek toz haline getirilir ve tavalarda, beşamel soslarda, et, dolma ve sarmalarda kullanılır.

Çemenotu: Çemen çok eski bir baharattır ve antik çağlarda çok değer görmüştür. Sert, kahverengimsi, sarı renkli bir tohumdur. Öğütülmüş olarak turşularda, çorbalarda, soslarda, güveçlerde ve et yemeklerinde kullanılır.

Çörekotu: Çöreklerde ve ekmeklerin üzerine pişirilirken serpilir. Salatalarda da çörekotu kullanılabilir.Benzer baharatlarla karıştığı zaman iyidir, ve ekmeğe serpilebilir. Türk ekmeği çoğunlukla siyah tanecikli hububatların üzerine serpildiğ bir çeşittir.

Çöven: Orta Anadolu bölgesinde yetişen birçok türü vardır. Çegen, çövenotu, dişi çöven, helvacı çöveni, tarla çöveni adlarıyla da bilinir. Memleketimizde tahin helvası yapımında kullanılır.

Defne: Çeşitli balık, et, kümes ve av hayvanlarının etlerinden yapılan yemeklerde, soslarda ayrıca bazı turşu ve konservelerde kullanılır.

Dereotu: Maydanozdan sonra en çok kullanılan taze ottur. Birçok salata ve zeytinyağlı yemeklerde kullanılır.

Dolmalık fıstık: Özellikle dolma içlerinde kullanılır.

Demir hindi: Anavatanı Afrika’nın doğusu olan demir hindinin kullanılan kısmı meyveleridir. Meyvenin kabukları siyah renkte, eti yumuşak ve ekşi bir tadı olup, çok besleyici ve ferahlık vericidir.

Fasulye otu: Özellikle kuru fasulye ya da diğer baklagiller pişirilirken katılırsa lezzet veren bir ottur.

Fesleğen: Taze fesleğen yaprakları karanfil, biber ve hafif de naneyi andıran kalıcı etkili bir tada sahiptir. Aynı zamanda limon kokusuna sahip fesleğen türleri de vardır. Fesleğen gaz, mide ağrısı ve mide bulantısına iyi gelir. Şişkinliği azalttığı gibi Ayurvedik tedavi yönteminde de önemli rol oynar.

Fıstık çamı: Bütün Akdeniz bölgelerinde yetişir ya da yetiştirilir. Ülkemizde küna, künar, küner, püste adlarıyla da bilinir. Özellikle Batı Anadolu bölgesinde ormanlar oluşturmaktadır. Zeytinyağlı yemeklere ve iç pilava katılır.

Hardal: Bu bitkinin tohumu un durumuna getirilir ve sirkeyle karıştırılarak macun kıvamında bir karışım yapılır. Izgara etlerin yanında ve bazı soslarda kullanılır.

Haşhaş tohumu: Haşhaş bitkisinin tohumudur. Mavi-siyah veya beyaz renkte olur. Ekmek, çörek, börek gibi fırın ürünlerinde kullanılır. Ayrıca kavrularak salata, kanepe, meze ve sebze yemeklerine de katılır.

Hintcevizi: Bir diğer adı müskattır. Beşamel sos ve benzerleri ile peynirli yemeklerde kullanılır. En ince rendeden çekilir. Acımsı tadından ötürü çok küçük miktarlarda kullanılmalıdır.

Havlıcan: Hindistan’da ve Asya’nın tropik bölgelerinde yetiştirilen havlıcan, ülkemizde havlucan adıyla da bilinir. Kurutulmuş rizomları hamur işlerinde, kökü ise meşrubatlarda, dondurma, şekerleme ve çikolata çeşitlerinde kullanılır.

Isırgan: Isırganın ilkbahardaki genç sürgünlerinden Batı ve Güney Anadolu’da yemek ve börek yapılır. Özellikle Kuyucuk Aydın yöresinde tek başına veya yumurtayla yağda kavrulduktan sonra üzerine yoğurt dökülerek yemeği yapılır.

Karabiber:Kuru ve siyah tanelerinin baharlı ve acı bir tadı vardır. Hemen hemen her türlü yemekte bütün veya toz durumunda kullanmak mümkündür.

Kakule:Sıcak iklimlerde yetişen kakulenin tohumları küçük ve beyazımsı renktedir. İştah açıcı ve mide bozukluklarını giderici özelliği vardır. Bu nedenle hem baharat hem de ilaç olarak kullanılır.

Karanfil: Bu bitkinin koyu renkli, küçük çivi biçimindeki tomurcukları kurutulur ve öğütülerek toz haline getirildikten sonra veya dövülmeden tane olarak kullanılır. Kompostolarda, bazı tatlılarda, şerbetlerde, keklerde, dondurmalarda, soğanla birlikte bazı yahnilerde kullanılır.

Kerbel:Bir maydanoz türüdür. Salatalarda kullanılır.

Kekik:Etlerde, ızgaralarda, sebzelerde ve balıklarda kullanılır. Özellikle çorbalarda nane gibi kekik de bol kullanılır.

Kimyon: Genel olarak toz halinde kullanılmaktadır. Türk mutfağında, köftelerde, bazı et yemeklerinde ve sucuk yapımında kullanılır.

Kişniş: Kişniş genellikle şuruplarda ve likörlerde kullanılmaktadır. Kişniş şekeri pastacılıkta ve bazı et yemeklerinde de kullanılmaktadır. Bitkinin yaprak ve filizleri de çorba ve salatalara doğranarak yenir

Köftebaharı: Köftelerde kullanılan bir baharat çeşididir.

Köri:Kimyon, biber, zerdeçal, kişniş, karanfil, kakule, zencefil, hintcevizi, demir hindi ve acı kırmızıbiberden oluşan bir baharat karışımıdır.

Kuş üzümü:Pilav, dolma içleri ve bazı tatlılarda kullanılır.

Kayatuzu:Dövülerek ya da sofra değirmenlerinde öğütülerek tüketilmelidir. İştah açıcı özelliği vardır ve beyazlaştıkça değeri artar.

Kırmızı biber: Bitkinin kullanılan kısımları meyveleridir. Etlerde, sebzelerde, çorbalar, turşular ve karışık baharatlar, salça ve soslarda daha çok kullanılır.

Limon otu: Taze ve hafif gül kokusu esintisi veren limonlu bir tad. Tadı güçlü ve ekşidir; limon suyu ve zencefil karışımı gibidir.

Maydanoz: Taze, baharatlı bir aroması ve hafif acı bir tadı vardır. Ezilmiş maydanoz yaprağının daha güçlü, daha uzun soluklu bir tadı vardır.

Salatalar, çorbalar, soslar, mayonez, yumurta, balık ve et yemeklerinde olduğu kadar patates ve sebzeleri tatlandırmak için kullanılır. Maydanoz yaprakları çoğunlukla et veya sebze yemeklerini süslemek için kullanılır.

Mahlep:Mahlep ağacı, dal ve kabukları içerdiği kumarin nedeniyle hoş kokuludur.

Melisotu: Salata ve taze meyveler ile kullanılır.

Mercan köşk: Aromalı, baharatlı, hafif buruk ve hafif yakıcı. Tadından dolayı mercanköşk sosisin bir içeriği olma şerefine erişti – bu yüzden ‘sosis bitkisi’ de denir. Kekiğe çok yakın bir ottur. Salatalardan başka et yemeklerinde, sebzelerle de kullanılır.

Miskotu:Kaz, ördek, yılanbalığı gibi yağlı yiyeceklerde ve yahnilerde kullanılır. Vermut tipi bazı şarapların yapımında vazgeçilmez bir ottur.

Muskat:Kullanılan kısmı tohumudur. Itırlı bir tada ve kokuya sahip olan muskat, çok sert olduğundan rendelenmiş olarak da satılır.

Meyan:Taze veya kurutulmuş kökleri uzun süre kaynar suda bekletilerek meyan şerbeti hazırlanmaktadır. Güneydoğu Anadolu’da bol miktarda tüketilen bu esmer renkli, tatlı lezzetli şerbet özellikle buzla soğutulduktan sonra içilir.

Nane:Çorbalardan sebzelere kadar birçok yemekte kullanılır. Etlerden koyun ve kuzuya konulur. Ayrıca genellikle salatalarda da kullanılır.

Pembe biber:Pembe biber, biber keskinliğine sahip değildir, ama yumuşak, tatlı bir tadı vardır. Acı değildir, ama çok baharatlıdır. Özellikle soslarda, et ve balık yemeklerinde kullanılır.

Pimpel: Bir anason türüdür. Genellikle çorba, sebze ve balık yemeklerinde kullanılır.

Pul kırmızıbiber: Acı taze biberlerin kurutulup pul haline getirilmesi ile yapılır.

Rezene: Anasona benzer, tatlı ve aromalıdır. Balıkları ve kabuklu deniz ürünlerini, salamura sebzeleri ve ayrıca çeşitli et çeşitlerini baharatlandırmak için idealdir. İtalyan mutfağında, makarna soslarının önemli bir bileşenidir. Anason kokulu bir ottur. Yaprakları dereotuna benzeyen, kökü de sümbül soğanını andıran bu bitkinin yemeği ve salatası yapılır.

Roka: Yaprakları turp yaprağına benzeyen bir bitkidir. Salata olarak veya tava ve ızgarada pişirilmiş balık yemekleriyle birlikte yenir. Ayrıca, servis tabaklarının süslemesinde de kullanılır.

Safran: Çeşnili, keskin, bala benzer tadı vardır ve çok hoş kokuludur. İplikleri eşsiz bir kokuya sahiptir ve tadı hafif lezzetli bir sertliktedir ve keskindir. Safran, kullanıldığı yemeğe sapsarı bir renk verir.

Sumak: Ekşi ve keskindir. Toz haline getirilerek kullanılmaktadır. Kebaplara ve bazı salatalara ekşilik vermek için kullanılır.

Susam: Bir metre boyunda, yağ veren otsu bir bitkidir. Simit ve benzer çeşitli hamurlu yiyeceklerde ya da tahin yapımında kullanılır.

Siyah hardal: Siyah hardal bir Akdeniz bitkisidir ve Türkiye’de kullanılır. Kara hardal, eşek hardalı olarak bilinir. Sofra hardalı olarak bilinen baharatın terkibine girer.

Şam fıstığı: Sakız ağacıgiller familyasından yenebilen kabuklu bir meyve ve bunun ağacına verilen addır. Bu ağaç adını en çok yetiştiği kentlerden olan Gaziantep’ten alır. Antep fıstığı ağacından yetişir, yağlı, ince kabukludur. Tatlıcılıkta, ayrıca eczacılıkta öksürük şurubu yapımında kullanılır.

Tarçın: Tarçının tadı hoş ve tatlıdır. Ayrıca hoş kokuludur.Tarçın yemeklerde ve tatlılarda, sebzelerde olduğu kadar kompostolarda da iyi gider. Bazı pasta, kek, bisküviler ve sütlü tatlılarda ayrıca boza, salep gibi içeceklerde kullanılmaktadır.

Tarhun:Bazı soslarda, salçalı et yemeklerde, soslarda, yumurtalarda ve salatalarda kullanılır.

Tatlı kırmızı toz biber: Tatlı kırmızıbiberlerin kurutulup toz haline getirilmesiyle elde edilir. Pek çok yemekte kullanılır.

Tere: Bu bitkinin yaprakları genellikle salata olarak yenir. Servis tabaklarının süslenmesinde de kullanılır.

Toz tarçın: Tarçının tadı hoş ve tatlıdır. Ayrıca hoş kokuludur. Tarçın yemeklerde ve tatlılarda, sebzelerde olduğu kadar kompostolarda da iyi gider.

Vanilya: Meksika kökenli bir baharattır. Pastacılık ve şekercilikte krema, kek, dondurma, komposto, poşe meyveler ve sütlü tatlıları lezzetlendirmek için kullanılır.

Yenibahar: Hoş ve aromatik bir kokuya sahiptir. Tadı da tarçın, hindistan cevizi ve biberi andırır. Kullanılan kısmı meyvesidir. İştah açıcı, gaz söktürücü ve kabıza karşı etkilidir. Mutfakta ise etli yemeklerde, köfte, sosis, çeşitli tatlı ve dolmalarda kullanılır.

Ylang-ylang: Fazla miktarda kaynatıp içmek veya bitkiyi doğrudan tüketmek yanlış olabilir. En uygunu ekstrelerini haricen veya koku olarak kullanmaktır.

Zencefil: Yakıcı sıcak, aromalı, baharatlı, buruk. Bir bitkinin toprak altında kalan gövdesinin kurutulmasıyla elde edilir. Genellikle şerbet, meşrubat ve likör yapımında kullanılmaktadır.

Zerdeçal: Keskin, buruk ve misk kokulu, portakal ve zencefili andırır. Yaprakları sivri uçlu, çiçekleri sarı renkte bir bitkidir. Et, balık, yumurtalı yemeklere katılır. Ayrıca kimi zaman safranın yerine de kullanılmaktadır.